آموزش نقاشی ساختمان

آموزش نقاشی ساختمان

آموزش نقاشی ساختمان


آموزش نقاشی ساختمان

 در این مقاله قصد داریم به بررسی آموزش نقاشی ساختمان بپردازیم پس با ما همراه باشید. اگر قصد دارید آموزش نقاشی ساختمان را فرا بگیرید تا بتوانید فضای داخلی یا خارجی ساختمان خود را رنگ آمیزی نماید، پس خواندن این مقاله را از دست ندهید. بسیاری از افراد که قصد دارند به  نقاشی ساختمانشان بپردازند یا هدفشان بازسازی ساختمانشان می باشد یا قصد تغییر دکوراسیون یا تزیین ساختمان خود را دارند. پس بهترین راه جهت ایجاد تغییرات در معماری داخلی ساختمان ها، نقاشی نمودن  بخش های مختلفی از ساختمان می باشد.

  1. برای نقاشی ساختمان به چه وسایلی احتیاج دارید؟
  2. آیا انواع مختلف رنگ های ساختمانی را می شناسید؟
  3. مراحل مختلف آموزش نقاشی ساختمان به چه صورت است؟
آموزش نقاشی ساختمان

آموزش نقاشی ساختمان

ابزار مورد نياز در نقاشی ساختمان

زمانی که می خواهید برای نقاشی ساختمان در تهران اقدام نماید باید قبل از این که سطحی را رنگ کنید ابتدا به زیرسازی آن بپردازید. تا سطح مورد نظر برای رنگ آمیزی آماده گردد وبعد از اتمام کار نیز بهتراست محل مورد نظر را تمیز کنید تا زیبایی کارشما بیشتر نمایان گردد. حال به شرح برخی از ابزارآلات مورد نیاز برای نقاشی ساختمان کاربرد زیادی دارند، می پردازیم که به قرار زیر هستند:

درز گیر: یک از وسایل ضروری که از آن جهت پر نمودن درزهای استفاده می شود که در اطراف درب و پنجره به وجود آمده اند.

چکش میخ کش:  استفاده از چکش های میخ کش نیز درزمان نقاشی ساختمان بسیار متداول است تا میخ های که بر روی دیوار و سطوح مختلف نصب شده اند را به راحتی از دیوار جدا کنند.

چند تکه پارچه‌ی تمیز: برای این که به هنگام رنگ آمیزی ساختمان بتوان به سرعت رنگ های ریخته شده در مکان های مختلف را پاک کرد و بعد از اتمام کاررنگ آمیزی ساختمان به تمیزکاری آن پرداخت تهیه چند تکه پارچه های تمیز بسیار ضروری است.

پارچه‌ی روانداز: اگر می خواهید کفپوش، مبلمان، فرش و لوازم منزلتان به هنگام نقاشی ساختمان هیچ گرد و لکه رنگی نبینند، می توانید از پارچه های رواندازاستفاده کنید، همچنین بکارگیری پلاستیک های ارزان قیمت یا کاغذهای با روکش پلاستیکی نیزبرای محافظت از این وسایل مفید می باشد.

میخ‌های گالوانیزه: اگر می خواهید از میخ های گالوانیزه برای باز کردن ظرف چسب درز گیر استفاده نماید، پس بهتر است نمونه بلند این میخ ها را خریداری نماید.

دستکش: به هنگام نقاشی ساختمان باید دستان خود را در برابر مواد شیمیایی برخی از رنگ های ساختمانی محافظت نماید، بنابراین باید به تهیه  دستکش‌های لاستیکی یا نمونه های لاتکس یا غیر لاتکس این دستکش ها بپردازید تا پوست دست شما آسیب نبیند.

نوار چسب:  یکی از ابزار پرکاربرد در رنگ آمیزی ساختمان نوارچسب ها هستند که توسط آن ها می توانید قسمت های از ساختمان که قصد نقاشی آن را ندارید را کاملا بپوشانید. همچنین با استفاده از این نوارچسب ها، به ثابت نگه داشتن پارچه های روانداز می پردازند. استفاده از نوارچسب در لبه ها یا گوشه های از ساختمان که دو رنگ مختلف به یکدیگر می رسند نیز کارایی بسیاری دارد.

نوار پارچه‌ای مش: اگر می خواهید ترک ها را به دقت برطرف سازید می توانید نوارپارچه ای با مش را به کار گیرید که با یک بتونه ترکیب می شود.

 سطل ترکیب:  استفاده از یک سطلی که گنجایشی در حدود بیست لیتر داشته باشد برای ترکیب نمودن رنگ ها و به هم زدن رنگ های مختلف باهم که از قوطی های گوناگون هستند، بسیار مناسب می باشد.

کلاه رنگ کاری: با استفاده از این کلاه دیگر هیچ رنگی روی موهای نقاش ریخته نمی شود و حتی مانع ورود رنگ به چشم او می گردد.

کاردک: با استفاده از این ابزارها می توان رنگ های که ترک ترک هستند را جدا کرد معمولا کاردک به شکل مثلثی شکل است.

 صافی رنگ: برای جداسازی مواد ناخالص که در رنگ می افتد همچون آشغال، گچ و … از صافی رنگ استفاده می کنند که دراندازه های 4 لیتری و 20 لیتری در بازار عرضه می شوند.

سینی رنگ: محلی جهت ریختن رنگ های ساختمانی است که قرار است مورد استفاد ه قرار گیرند.

بتونه: از این ماده برای برطرف نمودن ترک ها، سوراخ ها که در دیوار وجودد ارند استفاده می کنند که به شکل پودری یا پیش ترکیبی می باشد.

تیغ ریش‌تراش: بیشترین کاربرد تیغ‌های ریش تراش تک لبه‌ای در نقاشی ساختمان، برای تمیز نمودن رنگ از روی شیشه ها می باشد وهمچنین جدا کردن چسب های که از سطوح به راحتی کنده نمی شوند.

ماسک تنفسی: زمان که به نقاشی ساختمان می پردازید، دستگاه تنفسیتان در معرض گرد وغبار حاصل از رنگ، بوی تینر و حلال های مختلفی  که دررنگ ها استفاده می شوند، قرار خواهد گرفت به همین جهت استفاده از یک ماسک کاغذی کفایت نخواهد کرد.

سنباده: به هنگام رنگ آمیزی ساختمان باید سمباده با درجه های مختلف همچون زبر، متوسط، نرم را تهیه نماید.

ریسمان یا سیم نازک: برای این که لوسترها، وسایل مختلف روشنایی را از محل مورد نظرجهت رنگ آمیزی دور کنید، استفاده از یک سیم نازک یا ریسمان می تواند بسیار پر فایده باشد.

جارو برقی: استفاده از جاروبرقی در حین نقاشی کردن ساختمان بسیار مؤثر است، همچنین بعد از انجام عمل سمباده زنی و آماده سازی دیوار نیزمی تواند محیط را تمیزتر نماید.

پاک کننده‌ی دیوارواسفنج یا تی اسفنجی: پیش از این که به نقاشی ساختمان در کرج تان بپردازید، بهتر است هر گونه چربی، لکه، گرد و غبار، دود سیگار و … را از سطح دیوار پاک کنید تا بعد از نقاشی ساختمان نتیجه بهتر و زیباتری از کار خود مشاهده نماید.

آموزش نقاشی ساختمان

آموزش نقاشی ساختمان

آیا انواع مختلف رنگ های ساختمانی را می شناسید؟

برای نقاشی ساختمان رنگ های مختلفی وجود دارد که برخی از آن به شرح زیر هستند:

رنگ روغنی:

یکی از قدیمی ترین رنگ ها به شمار می رود که به صورت براق، نیمه براق و مات تولید می شوند؛ معمولا از رنگ های روغنی براق به عنوان ضد زنگ و عایق برای در و پنجره ها هم استفاده می گردد.

رنگ پلاستیک:

یکی از قدیمی ترین نوع رنگ ها می باشد که در رنگ های متنوعی تولید می شود و حلال آن ها معمولا ب است و به سرعت خشک می شوند.

رنگ مولتی کالر:

نمونه های رنگ های جدید که به بازار آمده اند رنگ های مولتی کالر می باشند، این رنگ در حقیقت در هر زاویه ای یک رنگ است و می توان گفت از ترکیب  چند رنگ ساخته شده است. 

رنگ بلکا:

رنگی که مواد سازنده آن الیاف سلولزی هستند و نمونه های متنوعی از این رنگ در بازار یافت می گردد و برخی آن را مشابه کاغذ دیواری نیز می دانند.

رنگ پتینه:

یکی از نمونه های جدید رنگ های که تولید شده اند را رنگ پتینه می گویند، بسیاری ازافراد با استفاده از رنگ پتینه  طرح های دلخواهشان را بر روی دیوارها ایجاد می کنند. در حقیقت می توان با استفاده از رنگ پتینه به آپارتمان یا فضای مورد نظر در عین حال که جدیدند حس و حال قدیمی و کهنگی بخشید که موجب ایجاد یک فضای کلاسیک می گردد. این رنگ ها به شدت بادوام هستند و معمولا استفاده از آن ها بر روی سقف به نظر می رسد سقف مرتفع تر شده است.

رنگ آکریلیک:

در قدیم به دلیل این که این رنگ دارای دوام بالای بود بیشتر از آن در صنعت خودروسازی استفاده می کردند. اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی استفاده از این رنگ جهت نقاشی ساختمان نیز متداول گردید. بدین ترتیب امروزه شاهد استفاده بسیاری از طراحان و معماران از این محصول جهت رنگ آمیزی ساختمانشان می باشیم.

رنگ نانو:

 رنگ نانو با داشتن قابلیت های مختلفی که دارد بسیار مورد استقبال نقاشان، معماران و کسانی که می خواهند به نقاشی ساختمان شان بپردازند، قرار گرفته است.
این رنگ ها بسیار مناسب جهت استفاده از در دیوارها، کف، سقف هستند وعایق حرارتی و انرژی می باشند. می توان آن ها را به راحتی شست شو کرد و حلالشان آب است و با توجه به داشتن قیمتی مناسب رقیب جدی رنگ های معمولی به شمار می آیند.

آموزش نقاشی ساختمان

آموزش نقاشی ساختمان

تکنیک های آموزش نقاشی ساختمان

در مقاله آموزش نقاشی ساختمان تمامي رازها  و تكنيك هاي نقاشي ساختماني را در اختيار شما قرار خواهيم داد. زمانی که می خواهید به رنگ آمیزی ساختمان خود بپردازید، ابتدا باید به انتخاب رنگ مورد نظر خود اقدام کنید، مثلا باید مطابق با سلیقه خود رنگ آشپزخانه، اتاق پذیرایی، اتاق خواب و… را انتخاب نماید.

بعد از انتخاب رنگ باید به جمع آوری وسایل منزل پرداخت، بهتر است تمام دیوارهای منزل را با کمک یک برس دسته بلند گردگیری نماید. اگرشستن دیوارها امکان پذیر باشد باید با کمک محلول شستشو و یک قطعه اسفنج به شستن دیوارها بپردازید و سپس با تکه پارچه تمیزی دیوار را پاک کنید.

بعد از تمیزکاری دیوار باید با سمباده زنی و تیغ زدن دیوار سطح آن را کاملا صاف و یک دست کرد.
اگر جای از گچ دیوار باد کرده باشد یا ورقه ای گردیده است، باید آن را توسط یک کاردک یا برس سیمی از سطح دیوار کند و سپس دوباره سطح مورد نظر را گچ کشید و قسمت های اضافه را با کمک کاردک جدا نمود.
 پس از طی این مرحله آموزش نقاشی ساختمان باید به استفاده از روغن زیره کار، بر روی دیوارها بپردازید تا گچ دیوارها سفت شود و موجب ترک خوردن دیوارها نگردد و بدین ترتیب دیوار برای بتونه کردن و آستر شدن آماده می شود و همچنین  استفاده ازروغن زیره کارموجب انسجام زیاد در بین لایه های رنگ خواهد شد. زمانی که روغن زیر کار به خوبی خشک شد، باید دیوار را بتونه زد که ممکن است به یک یا دو دست بتونه نیاز داشته باشید تا سطح دیوار آماده نقاشی کردن گردد.

نحوه درست کردن بتونه

می توان گفت به طور کلی  دو نوع بتونه در آموزش نقاشی ساختمان وجود دارد، بتونه معمولی که بیشتر مناسب دیوارها با رنگ پلاستیک هستند.  بتونه معمولی از مخلوط پودر مل و آب بدست می آید.  اما نحوه تهیه بتونه روغنی متفاوت تر است و از ترکیب پودر مل و روغن الیف با یکدیگر ساخته می گردد و سپس رنگ روغن را به این ترکیب اضافه می کنند.
می توان به جای روغن الیف از روغن براق در ساخت بتونه روغنی استفاده کرد. بعد از آماده کردن بتونه ترک ها و خرابی ها دیوار را با آن پر می کنند. معمولا نحوه کشیدن بتونه از بالا به پایین است و به همین جهت موجب پر شدن شیارهای کوچک نیز می گردد. بعد از بتونه کاری باید دیوار را سمباده بزنید که موجب ایجاد گرد و خاک می شود به همین جهت باید قبل از اقدام به رنگ کردن دیوار، آن را با دستمال پاک کنید.

آستر زدن

آستر قبل از رنگ کردن ساختمان باید زده شود، بعد از این که دیوار را بتونه کاری کرده اید وبه پاک سازی بتونه پرداختید، نوبت به آستر زدن دیوارها می رسد.
ممکن است برای رنگ آستر از رنگ اصلی استفاده نماید یا در برخی مواقع از رنگ آستری مخصوصی استفاده نمایند.
 در مرحله آموزش نقاشی ساختمان بعد از زدن رنگ آستر باید به لکه گیری و موج گیری آن بپردازید که در برخی از موارد باید به کمک بتونه مخصوص این کار را انجام دهید که به نوعی از مراحل اصلی در نقاشی ساختمان به شمار می رود. بنابراین باید دقت کافی را به کار برده تا دیوارها دارای زیبایی و کیفیت بالاتری گردند. بعد از لکه گیری به کمک سنباده نرم برروی دیوارها می کشند تا سطح دیوارها را به نحوی برای زدن آستر دوم آماده  کنند.  باید توجه نماید که اگر قصد تغییر رنگ دارید از این مرحله به مرحله به بعد امکن پذیر نخواهد بود. می توان گفت مرحله پایانی آموزش نقاشی ساختمان با زدن رنگ رویه یا دست سوم دیوار به پایان می رسد.

طرز تهیه رنگ و رنگ آمیزی دیوارها

در این مرحله باید رنگ مورد نیاز نقاشی ساختمان خود را آماده نماید،  بهتر است برای اتاق های خواب از رنگ پلاستیک استفاده کنید؛ اما اگر کودک شما بر روی دیوار خط می کشد، رنگ های روغنی بهترین گزینه برای نقاشی ساختمان تان می باشد. وزمانی که به انتخاب نوع رنگ و جنس آن پرداختید، برای آماده سازی رنگ آن را در ظرف جداگانه ای بریزید و مطابق با دستورالعملی که بر روی ظرف رنگ چاپ شده است به روان کردن آن بپردازید. برای رنگ آمیزی دیوارها معمولا از غلتک و قلمو استفاده می کنند، اما اگر به دنبال رنگ آمیزی آسان تری هستید رنگ زدن دیواربا غلتک راحت تر می باشد.

 

مقالات

آموزش رنگ آمیزی ساختمانآموزش نقاشی ساختمان

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *