بتونه چیست؟

بتونه چیست؟


در این مقاله بتونه چیست؟ می خواهیم موضوع انواع بتونه در نقاشی ساختمان را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید. در نقاشی ساختمان از آنجایی که باید زیرسازی مناسب انجام شود پس انتخاب انواع بتونه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در حقیقت بتونه ماده ای است که بیشتر به ترمیم هر گونه فرورفتگی و برآمدگی بر روی دیوار می پردازد تا سطح دیوار به طور یکنواخت گردد ومعمولا بعد از آستر و قبل از نقاشی ساختمان صورت می گیرد.

بتونه چیست؟

بتونه چیست؟ استفاده از بتونه در نقاشی ساختمان کاربرد زیادی دارد، از این ماده بیشتر برای پر کردن حفره ها وشکاف های که بر روی دیوارهای مختلف همچون دیوارهای فلزی، گچی، سیمانی، چوبی  وجود دارد به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

 معمولا نقاشان زمانی که می خواهند به رنگ آمیزی ساختمانی بپردازند باید ابتدا به بتونه کاری دیوارهای آن اقدام کنند تا منجر به ایجاد سطحی صاف و یکنواخت گردد.

زمانی که این نقاشان یک لایه بتونه که ماده ای خمیری شکل است را بر روی دیوارها استفاده می کنند در حقیقت موجبات تقویت عایق نور را در دیوارها ایجاد می نمایند.

معمولا بتونه خمیری شکل و سفت می باشد و زمانی که آن را بر روی سطح مورد نظر قرار می دهند با دقت بالایی و توسط ابزاری مانند کاردک به صاف کردن آن بر روی سطح می پردازند.

 از جمله مواد اصلی و سازنده بتونه می توان به مل اشاره کرد که در واقع کربنات کلسیم می باشد که از رنگ سفیدی برخوردار می باشد که بیشتر شبیه کرم است.

نتیجه تصویری برای بتونه

انواع بتونه در نقاشی ساختمان به چه صورتی هستند؟

به طور کلی انواع مختلفی از بتونه ها برای رنگ آمیزی ساختمان مورد استفاده قرارمی گیرند که می توان آن ها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

آموزش ساخت بتونه روغنی

برای تهیه بتونه روغنی باید مواد لازم را تهیه کنید که شامل تینر فوری، روغن الیف، رنگ روغنی آستر، آب، مل یا خاک بتونه می باشند.
برای ساخت بتونه روغنی در یک ظرف به ریختن مل به اندازه کافی بپردازید و به آن آب و رنگ روغنی را اضافه نماید و توسط کاردک به هم زدن آن بپردازید.
برای این که بتونه حالت چسبندگی بیابد به ریختن روغن الیف در مخلوط تهیه شده اقدام کنید و سپس به خوبی ترکیب را هم بزنید.
 لازم به ذکر است برخی از متخصصان به هنگام تهیه این ترکیب مل را در مرحله آخر اضافه می نمایند.
 اما برای تهیه بتونه در غلظت های گوناگون باید دارای مهارت لازم باشید و برای تهیه این بتونه بهتر است از تجربه یک استاد کار ماهر نیز استفاده نماید، چرا که با خواندن یک مطلب نمی توان به سادگی یک بتونه بی نقص را ایجاد کرد.

نحوه ساخت بتونه پلاستیک

مواد تشکیل دهنده بتونه پلاستیکی شامل آب، مل یا خاک بتونه و رنگ پلاستیکی سفید می باشد.

 برای تهیه این بتونه در ظرفی آب و رنگ را ریخته و به خوبی هم بزنید و اگر رنگ بتونه را با غلظت بالایی استفاده کنید موجب سفت شدن بسیار بتونه می شود که چندان خوشایند نیست.

 از آنجایی که بتونه های سفت بعد از کشیدن بر روی دیوار به راحتی سمباده نمی خورند و در نتیجه صاف نمی شوند، بهتر است به اندازه کافی به اضافه نمودن رنگ بتونه بپردازید.

 بعد از تهیه مخلوط آب و رنگ پلاستیک به اضافه کردن مل به آن بپردازید و به خوبی عملیات ترکیب و هم زدن آن را انجام دهید تا بتونه پلاستیکی خاص و بی نقصی را تهیه نماید.

آموزش بتونه سنگی

بتونه سنگی یک از موادی می باشند که بر پایه رزین پلی استر غیر اشباع می باشد و موجب پوشش کامل سطح مورد نظر خواهد شد، به طوری که دیگر نیاز به آسترکشی آن سطح نیست و بدین صورت سطح جهت رنگ زدن آماده می گردد.

 معمولا این بتونه ها دارای ویژگی های همچون استحکام بالا، خشک شدن سریع، سنباده زنی بسیار راحت، کشش بسیار مناسب و … می باشند.

 قبل از این به استفاده از بتونه سنگی بپردازید باید سطحی را که قصد بتونه زدن آن را دارید از هر گونه آلودگی ، چربی، ضایعات سیمانی و غیره زدوده نماید.

از بتونه های سنگی بیشتر دررنگ آمیزی ماشین ها استفاده می گردد، اما کاربرد دیگری که این بتونه ها دارند برای بتونه زدن در و پنجره می باشد.

نحوه ساخت بتونه چوبی

یکی ازمتداول ترین بتونه ها که برای سازه های مختلف چوبی و بتونه گیری های لوازم و تجهیزات چوبی بسیارمورد استفاده قرار می گیرد، بتونه چوبی می باشد.

 با استفاده از این بتونه ها هر گونه سوراخ و درزهای که در لوازم چوبی وجود دارد را به راحتی می توان پوشش دهید.
 می توان گفت به دو روش می توان به تهیه بتونه چوبی پرداخت اولین راه درست نمودن بتونه چوبی ایجاد این بتونه با خاک اره و چسب چوب می باشد که طرز ساخت آن بسیار راحت می باشد و در شکستگی های که در چوب ایجاد می شود بسیار به کار گرفته می شود.

راه دوم ایجاد بتونه چوبی شفاف است که با استفاده از سلولز و تینر فوری ایجاد خواهد شد، در این نوع بتونه مخلوطی ژله ای و شفافی از نیترو سلولز و تینر فوری را بر روی سطح چوب های می کشند که دارای شیارهای بزرگی هستند. بدین ترتیب به نحوی این سطح ها را می پوشانند که عمق شیار این چوب ها کاملا مشخص است و بر زیبایی چوب بسیار می افزاید.

چگونه بتونه کناف را بسازیم؟

امروزه با پیشرفت تکنیک های ساخت و ساز و ایجاد دیوارهای کاذب بسیاری از افراد برای ایجاد تغییر و تحول در بنای خود به استفاده از این دیوارهای پیش ساخته می پردازند اما برای ساخت این دیوارهای کاذب نیاز به کناف و بتونه کناف است و زمانی که کناف ها را کنار یکدیگر قرار می دهند با بتونه کناف به پر کردن درزهای بین آن ها می پردازند.

بتونه چیست؟ برای این که به تهیه بتونه کناف بپردازید، کافیست پودر کناف را از مصالح فروشی ها یا مغازه های رنگ فروشی خریداری نماید و سپس آن را مقداری آب مخلوط نماید تا منجر به تولید بتونه گردد. معمولا استفاده از بتونه کناف نیازمند نوار طیف است به گونه ای که این نوار را بعد از پاک کردن سطح کناف روی آن می چسبانند و سپس بتونه کناف را بر روی آن استفاده می نمایند.

مقالات

بتونه چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *