جدول ترکیب رنگ

جدول ترکیب رنگ


جدول ترکیب رنگ

در این مقاله می خواهیم به بررسی جدول ترکیب رنگ در نقاشی ساختمان بپردازیم پس با ما همراه باشید. اگر به اطراف خود بنگرید رنگ های گوناگونی را مشاهده می نماید که بر روحیه افراد مختلف اثر می گذارند، مثلاً رنگ آبی همان طور که می دانید منجر به حس آرامش می شود و رنگ قرمز احساس هیجان را در فرد تشدید می نماید. اگر بخواهید از ترکیب رنگ ها استفاده کنید تا رنگ مد نظر خود را بدست آورید، قطعاً استفاده از جدول ترکیب رنگ به شما در رسیدن به رنگ دلخواه تان کمک فراوانی می نماید.

 1. رنگ ها در زندگی ما چه تأثیری می گذارند؟
 2. رنگ های گرم چگونه هستند و چه کاربردهای دارند؟
 3. جدول ترکیب رنگ ها چگونه به شما در انتخاب رنگ دلخواه تان کمک می کند؟

رنگ ها در زندگی ما چه تأثیری می گذارند؟

متخصصین و روان شناسان در مدت زمان طولانی به بررسی اثرات رنگ ها بر روح و روان بشر پرداختند.
آنها به این نتیجه رسیده اند اگر رنگ ها را در مکان های مختلف به اشتباه استفاده کنند اثرات جبران ناپذیری بر روح و روان افراد ساکن در این مکان ها وارد می نمایند. نتایج تحقیقات نشان می دهد که رنگ ها هر کدام پیام خاصی را به محیط انتقال خواهند داد، بنابراین باید به درستی در مکان های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

مثلاً مراکز بهداشتی بیشتر با رنگ آبی نقاشی می شوند تا به بیماران حس آرامش را منتقل نمایند. برای نقاشی ساختمان در کرج  دیوارهای مدرسه از رنگ های خاکستری استفاده می کنند و اگر به شهربازی بروید خواهید دید در آنجا بیشترین رنگ قالب رنگ های تند می باشد.

همچنین رنگ ها این قابلیت را دارند که به بازتاب نور و روشنایی در اتاق و ساختمان می پردازند و بدین ترتیب فضای این مکان ها را بزرگتر یا کوچکتر نشان خواهند داد. اگر می خواهید محل مورد نظرتان دارای فضای صمیمی باشد، بهتر است آنجا را با رنگ های تند و گرم رنگ آمیزی کنید.  اگر دارای اتاقی هستید که کوچک می باشد، می توانید با استفاده از رنگ های سرد و روشن فضای آن را بزرگتر و دلبازتر نشان دهید.

جدول ترکیب رنگ

جدول ترکیب رنگ

رنگ های گرم در جدول ترکیب رنگ چگونه هستند و چه کاربردهای دارند؟

رنگ های گرم از جمله رنگ های می باشند که احساس شور و حرارت را به فرد منتقل می کنند و در نتیجه با دیدن آن ها افراد احساس گرما خواهند کرد. این رنگ ها در حقیقت یادآور شعله های آتش هستند و انسان را به جنبش و تکاپو وا می دارند.  استفاده از رنگ های گرم در مکانی موجب جلب توجه افراد می گردد و آن مکان را به راحتی قابل مشاهده می نماید.

از جمله رنگ های گرم می توان به رنگ قرمز، زرد، نارنجی اشاره کرد و جدول ترکیب رنگ نشان می دهد که این رنگ ها با بسیاری از رنگ ها ترکیب می شوند و منجر به ایجاد رنگ های مختلف می گردند. رنگ آمیزی ساختمانتان با رنگ های گرم فضای آن را بسیار کوچک و صمیمی نشان خواهد داد.

رنگ های گرم استفاده فراوانی دارند که می توان برخی از موارد پرکاربرد آن را این گونه بیان کرد:

 • استفاده در دکوراسیون منزل
 • استفاده در نقاشی ساختمان
 • استفاده در تبلیغات
 • رنگ آمیزی خیابان ها، فروشگاه ها و بکارگیری در صنعت پوشاک
 • استفاده جهت اخطار یا نشان دادن خطا
جدول ترکیب رنگ

جدول ترکیب رنگ

جدول ترکیب رنگ چگونه به شما در انتخاب رنگ دلخواه تان کمک می کند؟

اگر جدول ترکیب رنگ را مشاهده نماید، می بینید که از ترکیب رنگ های اصلی و فرعی رنگ های مختلفی پدید می آیند که هر کدام جهت استفاده در مکان های خاصی مناسب می باشند. بنابراین باید به انتخاب درست رنگ بپردازید، چرا که رنگ استفاده در مکان های مختلف به نوعی به آن مکان شخصیت می دهد.

برخی از بهترین ترکیب رنگ ها در ساختمان به گونه زیر هستند:

 • سبز و قرمز مکمل هم هستند

با توجه به این که رنگ قرمز محیط را سرشار از شور و هیجان می کند، بنابراین موجبات جنبش و فعالیت را فراهم می نماید.
همچنین استفاده از این رنگ در دکوراسیون منزل منجر به ایجاد انرژی مثبت می گردد، اما بهتر است در اتاق خواب کودک استفاده نگردد، چرا که زمینه ساز استرس و بی خوابی در کودک خواهد شد.
سبز یک رنگ سرد و آرام بخش است که با دیدن آن ضربان قلب کاهش می یابد و فرد احساس سرما می کند، این رنگ، نور را در محیط به خوبی منعکس خواهد کرد.
هنگامی که این دو رنگ را در کنار یکدیگر استفاده می کنند موجب ایحاد حس امنیت و انرژی مثبت در محیط می گردد که فوق العاده جذاب است و بر روان فرد تأثیر مثبتی می گذارد.

 • ترکیب جذاب رنگ های آبی و کرم

آبی یکی از سردترین رنگ ها به شمار می رود که موجب کاهش استرس و هیجان در افراد می گردد، به همین جهت استفاده از رنگ آبی در بیمارستان ها، حمام و سرویس های بهداشتی بسیار متداول است. بکارگیری رنگ آبی در مکان های مختلف موجب بزرگی آن ها و بازتاب نور می گردد. رنگ کرمی یکی از بهترین و خاص ترین رنگ ها می باشد که با بسیاری از رنگ های دیگر ترکیب می شود و هماهنگی بالای با آن ها می یابد و به همین جهت امروزه کاربرد زیادی دارد.

 • استفاده از رنگ صورتی و خاکستری همراه با سبز

صورتی از جمله رنگ های می باشد که از ترکیب رنگ سفید با مقداری کمی رنگ قرمز ایجاد می گردد.
از آنجایی که دختران به این رنگ بسیار علاقمند هستند، بیشتر در رنگ آمیزی اتاق دختران استفاده می شود.
اگر به همراه رنگ صورتی از رنگ های سبز و خاکستری نیز در رنگ آمیزی دیوارها یا در دکوراسیون اتاق استفاده شود، لطافت زیادی به این اتاق می بخشد.

 • قهوه ای رنگی که دمده نمی شود

زمانی که رنگ قرمز را با رنگ سیاه مخلوط کنند منجر به ایجاد رنگ قهوه ای می شود. قهوه ای جزء رنگ های گرمی است که با نگاه کردن به آن حس امنیت خواهید کرد. از رنگ قهوه ای برای رنگ آمیزی اتاق مطالعه استفاده می شود تا موجب افزایش تمرکز افراد گردد. استفاده از رنگ قهوه ای در دکوراسیون منزل نیز موجب ایجاد فضای شیک و امروزی خواهد شد.

مقالات

جدول ترکیب رنگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *